• خانه / Case Study / کلاه اسکنر مغزی…

کلاه اسکنر مغزی مخصوص کودکان

محققان اسکنری شبیه یک کلاه ایمنی دوچرخه سواری برای کودکان ابداع کرده اند که دارای حسگرهای سبک است و می توان با کمک آن رشد مغزی کودکان را بهتر رصد کرد.

یک اسکنر مغزی شبیه کلاه ایمنی دوچرخه سواری به دانشمندان کمک می کند سریع تر و راحت تر عملیات اسکن در کودکان را انجام دهند.این اسکنر نخستین بار روی کودکان آزمایش شده است و طی انجام فرایند اسکن کاربر می تواند حرکاتی انجام دهد.

به گفته دانشمندان این گامی مهم در جهت ارتقای درک انسان از توسعه مغز در دوران کودکی به حساب می آید.فناوری های اسکن مغز اطلاعاتی مهم درباره عملکرد این عضو بدن فراهم می کنند اما بیشتر اسکنرها برای استفاده توسط بزرگسالان ارتقا یافته اند.

علاوه بر آنکه اندازه سر کودکان متفاوت است، آنها طی عملیات اسکن بیش از بزرگسالان حرکت می کنند و این امر روی کیفیت اسکن تاثیرگذار است.

در تحقیقی که به تازگی منتشر شده محققان نشان داده اند چگونه با استفاده از فناوری نوین Magnetoencephalography یک کلاه مخصوص برای اسکن کردن مغز کودکان طراحی کرده اند.به گفته محققان این اسکنر می تواند رشد سالم مغز و همچنین اختلالات عصبی مانند اوتیسم را بررسی کند.

آنها حسگرهایی سبک و کوچک را در یک کلاه ایمنی نصب کردند که حرکات مغز را دنبال می کند، بنابراین کیفیت اسکن در نتیجه حرکت کردن کودک کاهش نمی یابد. با کمک این روش محققان توانستند واکنش مغز به لمس شدن توسط مادر را در کودکان ۲ و ۵ ساله ردیابی کنند.

 

منبع: خبرگزاری مهر