• خانه / Case Study / محافظت از دندانپزشکان…

محافظت از دندانپزشکان با کلاه ایمنی که قطرات کووید-۱۹ را می‌مکد

محققان دانشگاه کرنل در نیویورک با هدایت یک مهندس ایرانی موفق به ابداع کلاه ایمنی برای مطب دندانپزشکی شده‌اند که با ایجاد جریان هوای معکوس در اطراف سر، هر گونه قطره حاوی کووید-۱۹ را که هنگام سرفه از دهان بیمار خارج می‌شود، می‌مکد.
به زودی برای محافظت از دندانپزشکان از بیماران آنها خواسته می‌شود که این کلاه ایمنی را که توسط محققان دانشگاه «کرنل» در نیویورک و با هدایت «مهدی اسماعیلی» مهندس مکانیک این دانشگاه ابداع شده است، بر سر گذارند. این کلاه ایمنی یک بار مصرف و شفاف است و قسمت دهان آن باز است.

این کلاه به پمپی متصل می شود که در اطراف سر جریان هوای معکوس ایجاد و تضمین می کند که هر قطره بالقوه آلوده که از دهان بیمار خارج می شود در این جریان هوای معکوس گیر کرده و نمی تواند از کلاه ایمنی خارج شود. علاوه بر بیماران دندانپزشکان، این کلاه ایمنی می تواند توسط بیماران متخصصان گوش و حلق و بینی که باید سر و گلوی آنها معاینه شود، نیز مورد استفاده قرار گیرد.

کارکنان مراقبت های بهداشتی با خطر بالاتر ابتلا به عفونت کووید-۱۹ روبرو هستند؛ چرا که اغلب با بیماران علامت دار یا بدون علامت در تماس هستند. در حال حاضر، برای محفاظت از ابتلای کارکنان مراقبت های بهداشتی در برابر کووید-۱۹، از ماسک های N۹۵ و شیلدهای صورت، اتاق های خالی کلینیک یا به اصطلاح اتاق های «فشار منفی» با فیلتراسیون هوا استفاده می شود.

با این حال، کارشناسان هشدار داده اند که این تدابیر پر هزینه است و برخلاف کلاه ایمنی جدید، اغلب نه بسیار کارآمد و نه در دسترس هستند، اما کلاه ایمنی ابداعی این محققان در قسمت بالای خود به یک پمپ تصفیه هوا متصل است که با ایجاد جریان هوای معکوس، از خروج قطرات سرفه از کلاه ایمنی جلوگیری می کند.

محققان با استفاده از شبیه سازی کامپیوتری دینامیک سیال، دریافتند این کلاه ایمنی می تواند ۹۹.۶ درصد از قطرات خارج شده هنگام سرفه کاربر را در یک دهم ثانیه در خود نگه دارد.

مهدی اسماعیلی، مهندس مکانیک و نویسنده مقاله ای درباره این کلاه ایمنی گفت: اگر از همین پمپ هوا برای ایجاد یک اتاق ایزوله فشار منفی استفاده کنیم، حدود ۴۵ دقیقه طول می کشد تا ۹۹ درصد آلودگی های هوا از اتاق خارج شود.

این کلاه ایمنی دارای پوسته ای شفاف با ضخامت ۰.۰۴ اینچ (۱ میلی متر) است که به طور کامل سر و گردن بیمار را محصور می کند، اما در مقابل دهان دارای سوراخی است که درگاه خلاء محسوب شده و اجازه دسترسی به دهان را می دهد.

این درگاه به نازلی متصل است که فاصله قطراتی را که باید برخلاف جریان هوا حرکت کنند، افزایش می دهد. این کار احتمال خروج آنها را از این درگاه کلاه ایمنی به حداقل می رساند.

محققان گفتند: در عین حال، این کار با ایجاد یک جریان گذر روان تر، ناراحتی ناشی از تلاطم هوا را برای بیمار کاهش می دهد.

این کلاه ایمنی همچنین می تواند با جایگزین شدن به جای روش های فعلی محافظت از کووید-۱۹ مانند ساختن اتاق های فشار منفی با فیلتراسیون هوا که ممکن است ده ها هزار پوند هزینه داشته باشد، هزینه های عملیاتی را تا حد زیادی کاهش دهد.

به گفته محققان، ساخت هر کلاه ایمنی درصورت استفاده از مواد یک بار مصرف می تواند حدود دو دلار (۱.۵۰ یورو) هزینه داشته باشد.

 

منبع: ایرنا