• خانه / Case Study / سرنگونی یک‌باره پهپادها…

سرنگونی یک‌باره پهپادها با یک سلاح جدید

شرکت‌های “اپیروس” و “نورثروپ گرامن” اقدام به ساخت سلاح جدیدی به نام “لئونیداس” کرده‌اند که پهپادها را به شکل دسته‌جمعی با انرژی مایکروویو به یک‌باره غیرفعال می‌کند.

هواپیماهای بدون سرنشین کوچک یا همان پهپادها فرصت‌های بسیار ترسناکی را برای تروریست‌ها فراهم می‌کنند. در واقع تاکنون از آنها در برخی از سوءقصدها توسط داعش به عنوان روشی برای حمله از راه دور به مخالفان در سوریه استفاده شده است.

فهرست اهداف و کاربردهای بالقوه پهپادها تقریباً بی‌پایان است و این فناوری ارزان و در دسترس، از بازی‌های بزرگ ورزشی گرفته تا فرودگاه‌های بین‌المللی و میدان‌های جنگ و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این در حالی است که توسعه پهپادهای خودران، آنها را در آینده نزدیک ترسناک‌تر می‌کند و توسعه اقدامات دفاعی در برابر پهپادها بسیار منطقی به نظر می‌رسد.

اکنون سلاح جدید موسوم به “اپیروس لئونیداس”(Epirus Leonidas) یک سیستم ضد الکترونیکی چند هدفی است که قادر به دفع و غیرفعال کردن انبوهی از پهپادها به صورت همزمان و دسته جمعی است.

فناوری به کار گرفته شده در این سلاح جدید، چشمگیر است. “لئونیداس” به اندازه یک یدک‌کش کوچک تاشو است که از انرژی مایکروویو پرقدرت هدایت شده برای از کار انداختن پهپادها بهره می‌جوید و پرتوهای قابل هدایت از انرژی را هزاران بار در ثانیه شلیک می‌کند.

این سیستم با استفاده از قابلیت شلیک پرتوی دقیق خود می‌تواند یک هدف را از بین اهداف مختلف انتخاب کند یا در حالت شلیک گسترده یک‌باره به یک منطقه حمله کند و بسیاری از پهپادها را سرنگون سازد و “یک میدان نیرو” ایجاد کند که هیچ دستگاه الکترونیکی نتواند از آن بدون آسیب عبور کند.

شرکت “نورثروپ گرامن” از کار شرکت “اپیروس” تحت تأثیر قرار گرفته است و اعلام کرده که وزارت دفاع ایالات متحده در حال آماده شدن برای شروع استفاده از این سلاح جدید در عملیات‌های خود است.

لازم به ذکر است که یک نمونه اولیه از “لئونیداس” موفق شد همه ۶۶ فروند پهپاد مورد آزمایش را به یک‌باره غیرفعال کند.

 

منبع: ایسنا