• خانه / Case Study / تولید دوربینی که…

تولید دوربینی که از درون اشیا عکس می گیرد

محققان دانشگاه ساسکس انگلیس برای اولین بار موفق به تولید دوربینی شده اند که می‌تواند با استفاده از اشعه لیزر از جزئیات درون اشیا عکس بگیرد.

این دوربین می‌تواند تصاویر فوق دقیقی را از درون اشیای جامد تهیه کند و برای این کار از تاباندن لیزر در طول موج چند تراهرتز استفاده می‌کند.

تصاویری که با استفاده از این دوربین تهیه می‌شوند، ابرطیفی نام گرفته‌اند. زیرا متشکل از پیکسل‌هایی هستند که در درون هر یک از آنها امضای الکترومغناطیسی اشیای مختلف با دقت بالا مشاهده می‌شود. تا به حال از این روش برای تصویربرداری عمقی از انواع کاغذ، البسه، پلاستیک و غیره استفاده شده است.

مهم‌ترین مزیت این روش آن است که بر خلاف روش عکسبرداری مبتنی بر اشعه ایکس، هیچ خطری برای سلامتی انسان‌ها و سایر موجودات ایجاد نمی‌کند. بنابراین می‌توان از روش یادشده برای عکاسی و نمونه برداری از اشیای بیولوژیک مختلف بهره گرفت.

دوربین تولید شده بدین منظور از یک کریستال غیرخطی برای تبدیل نور لیزر استاندارد به الگوهای تراهرتز بهره می‌گیرد. در نهایت تصویر مدل نهایی با استفاده از تک پیکسل‌های تراهرتز به تدریج بازسازی و تکمیل می‌شود. این دوربین در آینده کاربردهای گسترده‌ای برای تأمین امنیت فرودگاه‌ها و ادارات، انجام بازرسی، افزایش دقت حسگرهای هوشمند خودروها، کنترل کیفیت در زمان ساخت محصولات گوناگون و حتی مبارزه با بیماری‌هایی مانند سرطان پوست خواهد داشت.

 

منبع: خبرگزاری مهر