• خانه / Case Study / بازوی بیونیک به…

بازوی بیونیک به پسربچه قدرت انجام کارهای ظریف می دهد

یک پسربچه که به دلیل مننژیت دست چپ و دوپای خود را از دست داده صاحب بازوی بیونیکی شده که با کمک آن می تواند فعالیت های ظریف انجام دهد.

یک پسربچه ۱۱ ساله که به دلیل مننژیت دست چپ و پاهای خود را از دست داده اکنون صاحب یک دست بیونیک شده است.

در آوریل ۲۰۱۶ میلادی پزشکان به این نتیجه رسیدند «کی وینسنت» از بدفوردشر انگلیس، به دلیل ابتلا به ویروس مرگبار مننژیت فقط چند روز زنده می ماند. این کودک در وضعیت کمای القایی قرار گرفت و ۳۸ هفته در بیمارستان گذراند. در این مدت پزشکان مجبور شدند پاها، دست چپ و بخشی از دست راست او را قطع کنند.
اما پس از این رویداد«کی» با سرعت خارق العاده ای بهبود یافت و اکنون صاحب یک بازوی بیونیک ۱۰ هزار پوندی شده است.

این پروتز که Hero Armنام دارد طوری طراحی شده تا شبیه یکی از شخصیت های فیلم سینمایی «جنگ ستارگان» به نام R2-D2 شود. به گفته مادر این پسربچه، او از زمانیکه اعضای بدنش را از دست داد، می خواست پسربیونیک شود.

این بازوی بیونیک به او کمک می کند فعالیت هایی ساده مانند غذا خوردن با چنگال، نگه داشتن یک رول دستمال توالت یا حتی بازی مهارتی «جنگا»( Jenga) را انجام دهد. خانواده پسربچه از طریق وب سایت Go Fund Me سرمایه لازم برای ساخت بازو را جمع آوری کردند.
شرکت Open Bionics در بریستول این بازوی رباتیک را ساخته است. بازوی بیونیک مذکور می تواند حرکات دقیق و ظریفی انجام دهد که پروتزهای دیگر قادر به انجام آن نیستند. همچنین ماهیچه های «کی» این بازو را کنترل می کنند. گجت حاوی الکترودهایی است که سیگنال های الکتریکی کوچک را از ماهیچه های کاربر رصد می کنند. این سیگنال ها حرکاتی را در پروتز به وجود می آورند.

 

منبع: خبرگزاری مهر