• خانه / Case Study / ایمپلنت جدید نابینایان…

ایمپلنت جدید نابینایان را بینا می کند

محققان اسپانیایی برای اولین بار ایمپلنت‌هایی را برای استفاده افراد نابینا طراحی کردند که با اتصال مستقیم به مغز زمینه را برای ایجاد بینایی فراهم می کند.

تولید چنین ایمپلنت جدیدی راه را برای بینایی مجدد افراد کور فراهم می‌کند.

ایمپلنت مذکور به طور آزمایشی در سر یک داوطلب نابینای اسپانیایی به نام برنادت گومز کار گذاشته شده است. وی که از ۱۵ سال پیش تا به امروز نابینا بوده است با استفاده از روش جدید مذکور توانسته خطوط سیاه رنگی را بر روی یک صفحه کاغذ سفید تشخیص دهد.

البته باید توجه داشت دستیابی به این موفقیت 6 ماه بعد از نصب ایمپلنت‌های یادشده و پس از انجام آزمایش‌های مختلف صورت گرفته است. وی بعد از آزمایش‌ها و تلاش‌های بیشتر خواهد توانست برخی اشکال هندسی دیگر را نیز که پیش از این به هیچ وجه امکان مشاهده آنها را نداشت ببیند.

برای این کار عینک ویژه ای برای این زن طراحی شده که مجهز به یک دوربین کوچک برای دریافت تصاویر زنده است. این دوربین به یک رایانه متصل می‌شود و از این طریق تصاویر به علائم الکترونیکی مبدل می‌شوند. داده‌های یادشده از طریق کابل به ایمپلنت نصب شده در پشت جمجمه این زن منتقل می‌شوند.

ایمپلنت مذکور دارای ۱۰۰ الکترود است که داده‌ها را برای درک و تجزیه و تحلیل توسط مغز به پشت آن منتقل می‌کنند. این روش به خانم برنادت گومز کمک کرده تا لامپ‌های نصب شده بر روی سقف محل آزمایش، حروف، شکل‌های اصلی و حتی اشخاص را تشخیص دهد. پژوهشگران می‌گویند با تکمیل این روش ۳۶ میلیون نابینا در سراسر جهان می‌توانند از مزایای آن بهره مند شوند.

 

منبع: خبرگزاری مهر