• خانه / Case Study / پاکسازی اقیانوس‌ها با…

پاکسازی اقیانوس‌ها با یک “قاره” شناور

یک طرح مفهومی که برنده جایزه بزرگ معماری و نوآوری نیز شده است، یک سازه شناور خود پایدار است که زباله‌های اقیانوسی را جمع آوری کرده و سپس آنها را برای بازیافت خرد می‌کند.

یک طراحی مفهومی چشمگیر به نام “قاره هشتم”(۸th Continent) یک ایستگاه شناور است که یکی از مهم‌ترین معضلات سیاره ما یعنی زباله‌های اقیانوسی را حل می‌کند.

این طرح که توسط “لنکا پتراکووا”(Lenka Petráková) طراحی شده است، زباله‌های اقیانوس را جمع آوری کرده و سپس برای بازیافت خرد می‌کند. این طرح جایزه بزرگ معماری و نوآوری بنیاد “ژاک روجری”(Jacques Rougerie) را در سال ۲۰۲۰ از آن خود کرده است.

“قاره هشتم” که برای شناور شدن در اقیانوس آرام طراحی شده، از پنج قسمت اصلی تشکیل شده است:

– حائلی که زباله‌ها را جمع آوری کرده و انرژی جزر و مدی را برداشت می‌کند

– جمع‌کننده‌ای که ضایعات را دسته‌بندی و مرتب سازی، تخریب زیستی و ذخیره می‌کند

– مرکز تحقیقات و آموزش؛ جایی که سرنشینان و ساکنان “قاره هشتم” می‌توانند در آن به مطالعه پرداخته و اثرات آن را بر اقیانوس‌ها بررسی کنند

– گلخانه‌ها؛ محلی که گیاهان در آنها پرورش می‌یابند و آب آن نمک‌زدایی می‌شود

– محل‌های زندگی که مردم در آن زندگی می‌کنند

“قاره هشتم” با توجه به موقعیت خود، محیط داخلی خود و حرکات اقیانوس تغییر مکان می‌دهد. گفتنی است که انرژی تمام این سکوی شناور با استفاده از انرژی امواج اقیانوس و انرژی حاصل از صفحات خورشیدی تعبیه شده بالای گلخانه‌ها تامین می شود و کاملا خودکفا است.

“پتراکووا” توضیح داد که در طراحی “قاره هشتم” از موجودات آبزی الهام گرفته است.

گذشته از اینکه “قاره هشتم” یک معماری و طراحی دریایی برجسته است، مشخص است که هدف اصلی از طراحی آن کمک به محیط زیست است. “پتراکووا” به یورونیوز گفت: من متوجه شدم که اقیانوس‌ها چقدر نابود شده و تعداد زیادی از گونه‌ها در آن منقرض شده‌اند، چقدر آلودگی در آنها وجود دارد و حتی قسمت‌هایی که انسان هنوز آن را ندیده است، تأثیرات فعالیت‌های ما را احساس می‌کنند.

طبق اعلام اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، مقدار پلاستیکی که در اقیانوس‌ها وجود دارد حداقل به هشت میلیون تن می‌رسد و طراحی و اجرای پروژه‌هایی مانند “قاره هشتم” و سایر نوآوری‌ها می‌تواند به ایجاد آگاهی و تغییر این روند کمک کند.

 

منبع: ایسنا