• خانه / Case Study / نانوماده جدیدی که…

نانوماده جدیدی که غرق در آب نیز خشک می‌ماند

یک نانوماده جدید حتی در صورت غوطه‌ور شدن در آب به مدت چند ساعت می‌تواند خشک باقی بماند.

در سال 2016 اخباری از فناوری نانو روکش دافع آب منتشر شد که می‌توانست هر دستگاهی را ضد آب کند. از این نانوروکش در آن زمان بیشتر برای محافظت از وسایل الکترونیکی استفاده شد. سپس در سال 2018 محققان یک پوشش غیر سمی ایمن‌تر ایجاد کردند که می‌توانست پارچه‌ها را نیز ضد آب یا دافع آب کند.

اکنون محققان دانشگاه “فلوریدای مرکزی” نانومواد جدیدی را ابداع کرده‌اند که حتی در صورت غرق شدن در عمق 0 سانتی متری زیر آب نیز آب را دفع می‌کند و می‌تواند خشک بماند.

رهبری این تیم را “دباشیس چاندا” استاد مرکز فناوری علوم نانو در این دانشگاه بر عهده دارد که مدعی است از طبیعت و تکامل برخی گیاهان و گونه‌های بیولوژیکی برای ایجاد این نانومواد جدید الهام گرفته است.

وی در بیانیه‌ای توضیح داد: ویژگی دافع آب یا آب‌گریزی ابزار طبیعت برای محافظت و خودپاکسازی گیاهان و حیوانات در برابر عوامل بیماری‌زا مانند قارچ‌ها، رشد جلبک‌ها و تجمع گرد و خاک است. ما از ساختار یک برگ نیلوفر آبی الهام گرفتیم و این نانومواد را بر اساس بلورهای مولکولی فولرن‌ها ترکیب کردیم.

فولرن‌ها (C60 و C70) با ترکیب مولکول‌های کربن برای ایجاد یک ساختار بسته مانند قفس ایجاد می‌شوند. سپس این ساختارها می‌توانند روی هم قرار بگیرند و بلورها یا کریستال‌های بلندی به نام “فولریت” تشکیل دهند.

کافی است یک قطره ژل متشکل از فولریت‌ها را در هر سطحی بریزید تا یک حالت آب‌گریزی فوق العاده ایجاد شود.

سطوح آب‌گریزی که قبلاً گزارش شده بودند، هنگامی که بیش از چند دقیقه در عمق خاصی زیر آب قرار می‌گرفتند، خشک نمی‌ماندند. اما این همان ویژگی است که این ماده جدید را بسیار بدیع و پیشگام می‌کند.

“چاندا” می‌گوید: حتی زمانی که این نانومواد را در عمق 60.9 سانتی‌متری آب به مدت چند ساعت غرق کردیم نیز خشک باقی ماند. ما حتی متوجه شدیم که می‌تواند گازها را به شکل پلاسترون در زیر آب ضبط و ذخیره کنند.

به این ترتیب، این مواد جدید کاربردهای بی‌شماری دارد.

 

منبع: ایسنا