• خانه / Case Study / ساخت رابط عصبی…

ساخت رابط عصبی باریک تر از مو برای نصب در مغز

شرکت نورالینک، متعلق به الون ماسک، رشته هایی ۱۰ بار نازکتر از موی انسان ساخته که در مغز نصب و رابط بین مغز و رایانه می شوند.

الون ماسک فناوری جنجالی «نورالینک» خود را ارتقا داده است. او امیدوار است افراد با کمک این فناوری به رایانه متصل و در نهایت به یک انسان سایبورگ تبدیل شوند.

درهمین راستا شرکت نورالینک مشغول ساخت رشته های ریز و انعطاف پذیر است که ۱۹ بار نازک تر از موی انسان هستند و می توان آنها را به راحتی در مغز قرار داد.

ماسک در توئیتر خود درباره آخرین تحولات در فناوری شرکت توضیحاتی داده است. به گفته او این فناوری و رباتی که رشته های مذکور را در مغز انسان قرار می دهد، خارق العاده هستند و تغییراتی بنیادین به وجود می آورند.

این ایمپلنت های کوچک « رابط های مغز- ماشین» (BMI) نام دارند و مغز انسان را به دستگاه هایی خارجی متصل می کنند. به این ترتیب انسان می تواند رایانه ها را کنترل کند.

این رابط های کوچک که پهنای باند بالا و دقت زیادی دارند،N1 لقب گرفته اند و طبق ادعای شرکت نورالینک تا ۱۲ ماه دیگر آماده نصب در بدن انسان خواهند بود.

سال گذشته نورالینک نسخه ای از یک دستگاه کوچک را رونمایی کرد که از طریق شکافی کوچک در مغز انسان قرار می گرفت. این دستگاه شامل یک تراشه بود که در کنار سر انسان قرار می گرفت و به رشته هایی کوچک متصل بود که در مغز انسان نصب می شدند.

این در حالی است که الون ماسک بدون ارائه توضیحات بیشتر فقط اعلام کرد نسخه جدید این فناوری که در سال جاری رونمایی می شود، پیشرفته تر است.

 

منبع: خبرگزاری مهر