• خانه / Case Study / رونمایی از ماسک…

رونمایی از ماسک هوشمند با قابلیت ترجمه سخنان فرد به ۸ زبان

غول رباتیک ژاپن به تازگی از یک ماسک هوشمند که توانایی ترجمه سخنان فرد استفاده کننده به ۸ زبان زنده دنیا را دارد، رونمایی کرد.
امروزه استفاده از ماسک برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا میان افراد گسترش یافته است. با این حال، شرکت “دونات روباتیک” ژاپن یک ماسک هوشمند برای افراد طراحی کرده است.

بر این اساس، این شرکت ژاپنی ماسک هوشمندی را طراحی کرده است که با فناوری بالایی که دارد می‌تواند علاوه بر پوشاندن دهان و بینی افراد، روابط افراد در جامعه را تسهیل کند. این ماسک به وسیله یک اپلیکیشن می‌تواند متن را ترجمه کند، صدای فرد را تقویت کند، و بالاتر از همه این موارد می‌تواند سخنان فرد را به ۸ زبان زنده دنیا ترجمه کند.

البته محققان این ماسک را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا توصیه نمی‌کنند؛ زیرا محفظه جلوی آن برای انتقال اصوات باز است. طراحان می‌گویند بهتر است این وسیله را از روی ماسک‌های استاندارد مورد استفاده قرار داد.
ماسک هوشمندی که ژاپنی‌ها طراحی کرده اند از پلاستیک سفید و سیلیکون ساخته شده است. همچنین یک میکروفون در این ماسک قرار دارد که از طریق بلوتوث به گوشی تلفن همراه هوشمند افراد وصل می‌شود. هشت زبانی که این ماسک هوشمند می‌تواند ترجمه کند شامل انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، ژاپنی، چینی، کره ای، ویتنامی و زبان کشور اندونزی می‌شود.

پیش از همه گیری ویروس کرونا در جهان، شرکت “دونات روباتیک” ژاپن در حال توسعه نرم افزار‌های ترجمه بر روی رباتی به نام “سینامون” بود. پس از شیوع همه گیری کرونا در جهان محققان این شرکت این طرح را به حال تعلیق درآوردند و به جای آن تمرکز خود را بر روی ایده استفاده از ماسک هوشمند مترجم قرار دادند.

ژاپن یکی از موفق‌ترین کشور‌های جهان در کنترل شیوع ویروس کرونا بوده است. تاکنون ۳۹ هزار تن در این کشور به این ویروس آلوده شده اند. از این میان، کمی بیش از یک هزار تن جان خود را از دست داده اند. با این وجود، طی روز‌های اخیر روند شیوع ویروس در این کشور در حال اوج گیری دوباره است. دولت ژاپن می‌کوشد با استفاده از فناوری‌های پیشرفته، شیوع ویروس کرونا در جامعه را کنترل کند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران