• خانه / Case Study / رباتی که با…

رباتی که با لیزر علف های هرز را نابود می کند

شرکت کربن رباتیکز یک ربات خودران تولید کرده که می‌تواند با کمک لیزرهای قدرتمند در هر ساعت ۱۰۰ هزار علف هرز را نابود کند. به این ترتیب مصرف علف کش‌ها توسط کشاورزان کاهش می‌یابد.

ربات مذکور «لیزرویدر» نام گرفته و در ماه آوریل سال جاری میلادی رونمایی شد. ابزار مذکور با وزن ۱۰ هزار پوند مجهز به ۸ لیزراست و می‌تواند در هر ثانیه ۲۰ بار اشعه لیزر پرتاب کند.

به گفته کربن رباتیکز ربات‌ها از بینایی رایانشی و انرژی گرمایشی برای شناسایی و حذف علف‌های هزر بدون آسیب به خاک استفاده می‌کنند. درکنار موارد گفته شده ۱۲ دوربین با کیفیت و هوش مصنوعی برای شناسایی محصولات کشاورزی خوب (مانند بروکلی و هویج) از علف هرز به کار می‌روند.

همچنین ربات مذکور می‌تواند در یک روز مساحت ۱۵ تا ۲۰ اکری را از علف‌های هرز پاک کند.

پل مایکسل مؤسس کربن رباتیکز در مصاحبه در این باره می‌گوید: سلامت خاک به دلیل استفاده از علف کش آسیب می بیند. ما می‌خواهیم با کمک لیزرویدر راهی برای کشاورزی ارگانیک فراهم کنیم.

کربن رباتیکز در ماه سپتامبر ۲۷ میلیون دلار سرمایه برای افزایش فروش، پشتیبانی مشتری، مهندسی و بازاریابی محصول جمع آوری کرد. به گفته این شرکت مدل‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ این ربات به طور کامل فروش رفته‌اند. اما شرکت برای تحویل در ۲۰۲۳ میلادی سفارش قبول می‌کند.

 

منبع: خبرگزاری مهر