• خانه / Case Study / رادار جدید جایگزین…

رادار جدید جایگزین نمونه برداری از خاک می‌شود

محققان روس موفق به ابداع یک سیستم راداری جدید شده‌اند که با نفوذ در خاک می‌تواند جایگزین ابزار مورد استفاده برای کندن زمین و نمونه برداری فیزیکی از آن شود.

معمولاً برای بررسی اجزای تشکیل دهنده خاک چاره‌ای جز نمونه برداری عملی از آن نیست. اما پژوهشگران روس رادار نفوذگر به درون زمین را جایگزین این روش کرده‌اند.

از آنجا که ویژگی‌های خاک در نقاط مختلف مانند محتوای مواد معدنی، چگالی، شوری، رطوبت و غیره آن متفاوت است، رنگ خاک نیز متناسب با همین ویژگی‌ها تغییر می‌کند. تجهیزات راداری پیشرفته می‌توانند بدون نیاز به کندن خاک، نمونه برداری از آن را با بررسی رنگ‌های متفاوت بخش‌های مختلف ممکن کنند.

این سیستم راداری نفوذگر به زمین که جی پی آر نام دارد، با ارسال پالس های رادیویی میکروویو به عمق خاک و تحلیل شیوه انعکاس و بازگشت امواج یادشده از درون زمین ترکیبات مختلف خاک را شناسایی می‌کند.

اسکن ۳۰ نمونه خاک مختلف با استفاده از این سیستم راداری جدید، نتایج امیدوارکننده‌ای به همراه داشته است. این سیستم می‌تواند عمق ۱۰ سانتیمتری تا ۳ متری خاک را به دقت بررسی و تحلیل کند و محتوای خاک را بر اساس تحلیل‌های خود مشخص کند. دقت این سیستم راداری فعلاً ۸۰ درصد است و محققان درصدد افزایش آن هستند.

 

منبع: خبرگزاری مهر