• خانه / Case Study / دستگاهی که آب…

دستگاهی که آب را به سوخت هیدروژنی تبدیل می کند

محققان دستگاهی خودکفا ساخته اند که شامل سلول خورشیدی است و می تواند آب را با کمک انرژی خورشید به سوخت هیدروژنی تبدیل کند.

محققان دانشگاه رایس یک دستگاه خورشیدی ساده ابداع کرده اند که با تجزیه آب می تواند سوخت هیدروژنی تولید کند.

این سیستم مشابه «برگ های مصنوعی» دیگری است که تابه حال ساخته شده اند، اما مبدعان آن ادعا می کنند دستگاه مذکور با هزینه اندک ساخته می شود و خودکفا است.

سیستم مذکور شامل سلول های خورشیدی پروسکایت است که به الکترودهایی متصل هستند. این الکترودها از کاتالیست هایی تشکیل شده اند که آب را الکترولیز می کنند. هنگامیکه نورخورشید به سلول خورشیدی برخورد می کند، الکتریسیته برای فعال کردن کاتالیست به وجود می آید. در مرحله بعد این کاتالیست آب را به اکسیژن و هیدروژن تجزیه می کند. این گازها به شکل حباب هایی روی سطح آشکار می شوند و می توان آنها را جمع آوری و استفاده کرد.

کارآمدی این روش حدود ۶.۷ درصد است. حال آنکه نرخ شاخص کارآمدی سیستم های مشابه پایین تر است. با این وجود، به گفته محققان مفید ترین ویژگی این سیستم آن است که به هیچ منبع انرژی خارجی نیاز ندارد. سلول خورشید و الکترودها در یک واحد هستند. اجزای سلول های خورشیدی درون یک پوسته پلیمری قرار می گیرند تا آب به آنها آسیب نرساند.

اما الکترودها روی پوسته قرار می گیرند تا آب را تجزیه کنند.

محققان برای کاهش هزینه ها سلول های خورشیدی پروسکایت را نیز دستکاری کرده اند تا به عناصر گرانقیمت (مانند پلاتینیوم) کمتری نیاز داشته باشد. به این ترتیب هزینه تولید دستگاه کاسته می شود.

 

منبع: خبرگزاری مهر