• خانه / Case Study / دستکش بیونیک قدرت…

دستکش بیونیک قدرت انگشتان یک پیانیست را احیا کرد

یک طراح و مخترع برای پیانیست مشهور برزیلی دستکشی بیونیک ساخته تا او دوباره بتواند پیانو بنوازد.

«ژوآو کارلوس مارچینس»، پیانیست و رهبر ارکستر مشهور با کمک دستکشی بیونیک بالاخره می‌تواند دوباره پیانو بنوازد.

این پیانیست برزیلی پس از چند دهه مبارزه با جراحت‌ها و بیماری‌های مختلف، قادر به نواختن پیانو نبود. اما اکنون می‌تواند با کمک دستکش به راحتی پیانو بنوازد. او پیش از این فقط می‌توانست با شست‌ها و گاهی اوقات با انگشت اشاره اش پیانو بنوازد.

او یکی از مترجمان بزرگ موسیقی به حساب می‌آید و اکنون قرار است به مناسبت شستمین سالگرد حضورش در سالن «کارنگی هال» نیویورک، دوباره در این سالن پیانو بنوازد. ابتلای او به یک بیماری دژنراسیون مغزی و جراحت در بازو هنگام بازی فوتبال مهارتش در نواختن پیانو را از بین برد. او ۲۴ عمل جراحی انجام داد تا توانایی حرکت انگشتانش را بازپس گیرد اما در نهایت سال گذشته مجبور به بازنشستگی شد.
در این میان اوبراتا بیزارو کاستا، طراح و نوآور یک جفت دستکش بیونیک با پوشش نئوپرن (نوعی لاستیک) به طور خاص برای این موسیقیدان ساخت.

پس از آنکه انگشتان مارچینس به کلیدهای پیانو فشار وارد می‌کند، دستکش بیونیک انگشتان او را به سمت بالا می‌کشد. کاستا می‌گوید: نخستین نمونه دستکش را براساس تصاویری از انگشتان مارچینس ساختم اما این نمونه اصلاً ایده آل نبود. در پایان یکی از کنسرت‌ها به مایسترو نزدیک شدم. کاستا به سرعت متوجه شد این دستکش اصلاً کارآمد نیست اما در نهایت مارچینس را به خانه اش دعوت کرد تا این پروژه را توسعه دهد.

کاستا و مارچینس چندماه را صرف آزمایش نمونه‌های مختلف کردند. در ماه دسامبر دستکش فعلی با هزینه ۱۲۵ دلار ساخته شد. اکنون مارچینس این دستکش‌ها را حتی موقع خواب از دستش بیرون نمی‌آورد.

 

منبع: خبرگزاری مهر