• خانه / Case Study / تولید پهپاد با…

تولید پهپاد با الهام از سیستم ناوبری پشه‌ها

پشه‌ها از توانایی زیادی برای مسیریابی و جلوگیری از برخورد با موانع به خصوص در شب برخوردار هستند و همین امر الهام بخش طراحی پهپادی تازه شده است.

محققان با بررسی توانایی پشه‌ها برای پرواز و فرود در شب بدون برخورد با موانع سیستم ناوبری و جلوگیری از برخورد با موانع تازه ای را ابداع کرده‌اند که با موفقیت بر روی یک پهپاد نصب شده است.

این سیستم که تحت سرپرستی محققان انگلیسی ابداع شده با تقلید از نحوه استفاده پشه از جریان‌های هوایی برای شناسایی موانع طراحی شده است. پشه‌ها می‌توانند در شب بدون استفاده از حس بینایی و تنها با بهره گیری از حسگرهای طبیعی و بیولوژیک خود و نیز ترکیبی از حرکات بال، بررسی نحوه حرکت جریان‌های هوایی و بازگشت آنها بعد از برخورد با موانع به این موضوع پی ببرند که آیا بر سر راه آنها مانعی وجود دارد یا خیر.

پژوهشگران با شبیه سازی رایانه‌ای نحوه عملکرد طبیعی پشه برای شناسایی موانع یک الگوی رایانه‌ای ابداع کرده‌اند که حرکت سریع پهپادها در شب و شناسایی به موقع موانع را ممکن می‌کند. همچنین برای تقلید از شیوه مانع یابی پشه‌ها در شب، مجموعه‌ای از لوله‌های متصل به حسگرهای فشارسنج با حساسیت بالا به پهپاد مورد بررسی متصل شد تا از این طریق جریان‌های هوایی برای مانع یابی مورد استفاده قرار بگیرند. انتظار می‌رود با تکمیل این بررسی‌ها تولید پهپادهای تجاری با دید در شب عالی ممکن شود.

 

منبع: خبرگزاری مهر