• خانه / Case Study / توسعه ابزار میکروسیالی…

توسعه ابزار میکروسیالی برای شمارش سلول‌های خون

یک شرکت نوپای بلژیکی در حال ساخت ابزار میکروسیالی برای رصد خون در شرایط بی‌وزنی است که در واقع یک آزمایشگاه روی تراشه است.

ایمک (Imec) یکی از شرکت‌های تحقیقاتی در حوزه فناوری‌نانو در بلژیک است، این شرکت در زمینه طراحی ابزاری برای آزمایش خون کار می‌کند که می‌توان از آن برای بررسی خون فضانوردان استفاده کرد. این ابزار یک‌بار مصرف، قابلیت پیمایش خون را دارد.

شرکت می‌داینستیکس (miDiagnostics) که از ایمک انشعاب یافته است، مسئول توسعه این فناوری و ساخت نمونه اولیه این دستگاه را است. این ابزار می‌تواند شمارش کامل خون (CBC) را انجام دهد. در این آزمایش گلبول‌های قرمز، سفید و پلاکت‌ها شمارش می‌شوند و برای انجام آن‌ها فقط چند قطره خون بیمار نیاز است. هسته اصلی این فناوری، پردازنده نانوسیالی است و این دستگاه در واقع یک آزمایشگاه روی تراشه است که به پمپ یا دریچه نیاز ندارد؛ چیزی که معمولا برای پردازش نمونه خون بیمار استفاده می‌شود.

مرحله بعد این پروژه تعیین وضعیت عملکرد این سامانه است؛ به طوری که باید مشخص شود این ابزار همان‌طور که روی زمین کار می‌کند، آیا در فضا نیز کار خواهد کرد.

رایان هانیکات سخنگوی این شرکت گفت: آزمایش‌ها به زودی با حمایت مالی ناسا در پروازهای بدون وزن و بدون گرانش از فرودگاه بین‌المللی اورلاندو سانتفورد انجام خواهد شد. در زمان حاضر فضانوردان نمونه خون را در فضا جمع‌آوری کرده و تا زمان بازگشت به زمین آن را نگه می‌دارند؛ چرا که در فضا این نمونه‌ها قابل آزمایش نیست.

با ورود آمریکا به دوره جدیدی از کاوش فضا، سرمایه‌گذاری برای فواصل طولانی‌تر در حال انجام است که برای این کار نیز به ادوات پزشکی جدید نیاز است. فضاپیما تاثیر عمیقی بر سلامت انسان می‌گذارد و ممکن است مشکلاتی نظیر سردرد، حالت تهوع، استفراغ و بی‌نظمی در عملکردهای روزانه در بدن ایجاد شود، در درازمدت نیز بودن در فضا می‌تواند موجب از دست دادن ماهیچه‌ها و استخوان شده و سطح هورمون‌های استرس را افزایش دهد.

 

منبع: ایرنا