• خانه / Case Study / تقویت خودکار مفصل…

تقویت خودکار مفصل زانو با زانوبند هوشمند

محققان کره‌ای زانوبند هوشمندی را ساختند که با استفاده از هوا کار می‌کند و قادر است در زمان افزایش فشار به مفصل زانو، به صورت خودکار آن را تقویت کند.

این زانوبند که با عنوان E-Knee نام‌گذاری شده، دارای ویژگی‌های استاندارد شامل میله‌های تقویت‌کننده عمودی در طرفین، تثبیت‌کننده حلقوی ژله‌ای روی کاسه زانو و بدنه‌ای از جنس پارچه کشسان و نفوذپذیر است.

آنچه موجب تمایز این زانوبند هوشمند شده، پنج کیسه هوا در بالا، پایین و اطراف آن است که توسط یک مخزن سیلیکونی به جعبه کنترل متصل شده‌اند. این جعبه کنترل مجهز به یک تراشه کنترل‌کننده ARM، یک واحد اندازه‌گیری داخلی (IMU)، یک پمپ الکتریکی و یک باتری لیتیومی است.

واحد اندازه‌گیری داخلی به طور مستمر حرکات زانو را ردگیری می‌کند و جعبه کنترل در واکنش به این حرکات، میزان هوای موجود در یک یا چند کیسه هوا را تغییر می‌دهد تا میزان فشار وارد شده توسط زانوبند به زانو را تنظیم کند. این ساختار امکان تقویت حداکثری مفصل زانو و تامین حداکثر راحتی را در هر وضعیت مفصل زانو فراهم می‌کند.

این زانوبند هوشمند مجموعا ۳۲۰ گرم وزن دارد و با هر بار شارژ سیمی یا بی‌سیم، قادر است ۳۵ ساعت به خوبی کار کند. همچنین جدا کردن جعبه کنترل به منظور شست‌و شوی زانوبند به سادگی امکان‌پذیر است.

قرار است این زانوبند در یک کمپین Kickstarter و با قیمت ۱۵۹ دلار برای یک زانوبند یا ۲۸۹ دلار برای یک جفت از آن به فروش برسد.

 

منبع: ایرنا