• خانه / Case Study / تاکسی پرنده “لیلیوم”…

تاکسی پرنده “لیلیوم” به پرواز درآمد

استارتاپ آلمانی “لیلیوم” نخستین فاز از آزمایش تاکسی پرنده خود را با موفقیت پشت سر گذاشت.

شرکت صنایع هوایی “لیلیوم”(Lilium) در تلاش است آزمایش‌های جت تمام برقی خود را پیش ببرد. این تاکسی پرنده که نامش همان “لیلیوم” است، در جدیدترین آزمایش خود چند حرکت جدید در زوایای پیچیدن‌ها و تغییر جهت‌ها نشان داد.

این پرواز آزمایشی نشانگر برداشتن یک قدم دیگر توسط این شرکت با هدف داشتن یک سرویس تاکسی هوایی تجاری در سال ۲۰۲۵ است.

شرکت “لیلیوم” که از سال ۲۰۱۶ مشغول تلاش در صحنه تاکسی‌های پرنده بوده است، پس از ۳ سال اکنون توانسته پرواز اصلی تاکسی پرنده خود را به انجام برساند. در ماه اکتبر نیز شاهد آن بودیم که با سرعت بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت پرواز کرد و توانست برخاستن و فرود عمودی را نمایش دهد.

این پرواز آزمایشی نیز در ادامه همان سری از پروازهای آزمایشی در ماه اکتبر است و نشان می‌دهد این جت به طور عمودی از زمین برمی‌خیزد و طی یک مسافرت کوتاه در یک منطقه کوچک به سرعت ۶۵ کیلومتر در ساعت می‌رسد و با سرعت ۹۱ متر در دقیقه صعود می‌کند. همچنین چرخش‌هایی را با زاویه ۲۰ درجه و ۳۰ درجه انجام می‌دهد و در نهایت با یک فرود عمودی به زمین می‌نشیند.

شرکت “لیلیوم” می‌گوید این پرواز سه دقیقه‌ای بخشی از آزمایش قابلیت کنترل بود که به منظور مشاهده نحوه رفتار هواپیما در هنگام چرخش‌ها و عملکرد آن مطابق آنچه انتظار می‌رفت، انجام شد.

“لیلیوم” می‌گوید اکنون مرحله نخست آزمایشی به پایان رسیده است و تمرکز بعدی روی عملکرد بال‌ها خواهد بود که شامل مدیریت هدایت جریان هوا از روی بال‌ها خواهد بود.
در نهایت پیش‌بینی می‌شود که جت “لیلیوم” تا ۳۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت داشته باشد.

 

منبع: ایسنا