• خانه / Case Study / بررسی بیماری التهابی…

بررسی بیماری التهابی روده با کمک یک ابزار پوشیدنی

پژوهشگران آمریکایی، یک ابزار پوشیدنی ابداع کرده‌اند که می‌تواند به بررسی ساده‌تر بیماری التهابی روده کمک کند.

پژوهشگران “دانشگاه تگزاس در دالاس”(UTD)، نوعی ابزار پوشیدنی طراحی کرده‌اند که می‌تواند عرق بدن را به عنوان یک زیست‌نشانگر بررسی کند و بیماری التهابی روده را به کمک آن تشخیص دهد.

این ابزار، به حسگری مجهز است که می‌تواند وجود دو نشانگر اصلی مرتبط با بیماری التهابی روده را مورد بررسی قرار دهد. این دو نشانگر، “اینترلوکین ۱ بتا”(IL۱B) و “پروتئین واکنشی سی”(CRP) هستند.

دکتر “شالینی پراساد”(Shalini Prasad)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: شاید این فناوری بتواند در مورد بیماری التهابی روده هشدار دهد اما نمی‌تواند روشی برای تشخیص آن باشد. هدف نهایی پژوهش ما این است تا ابزاری ابداع کنیم که به افراد مبتلا به بیماری التهابی روده امکان دهد کنترل بیشتری روی بیماری خود داشته باشند.

وی افزود: شاید سیگنال هشدار بتواند به شخص امکان دهد تا زودتر مداخله را برای درمان آغاز کند. همچنین شاید این ابزار به پزشکان امکان دهد تا زودتر متوجه شوند که یک روش درمانی کارآیی دارد یا خیر.

پژوهشگران، سطح دو زیست‌نشانگر مورد نظر را در ۲۰ داوطلب سالم مورد بررسی قرار دادند تا نشان دهند که بررسی سطح زیست‌نشانگرها قابل ردیابی است.

پراساد و گروهش پیش از این یک حسگر زیستی ابداع کردند که عرق را برای شناسایی مواد شیمیایی خاصی مانند گلوکز و کورتیزول بررسی می‌کند تا دیابت را تشخیص دهد. آنها در سال ۲۰۱۴، شرکتی موسوم به “EnLiSense” را بنیان‌گذاری کردند تا به ابداع حسگرها و ابزار مورد نظر خود بپردازند. این گروه پژوهشی با توجه به موفقیت پیشین خود تصمیم گرفتند از این مفهوم برای ابداع یک ابزار غیرتهاجمی استفاده کنند که بیماری التهابی روده را تشخیص می‌دهد.

دکتر “جرارد هونیگ”(Gerard Honig)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما تحولات شگفت‌آوری را در حوزه‌های گوناگون شاهد بوده‌ایم اما تاکنون ندیده‌ایم که از این ایده‌ها در مورد بیماری التهابی روده استفاده شود.

پزشکان در حال حاضر بیماری التهابی روده را با روش اندوسکوپی بررسی می‌کنند اما این روش، تهاجمی است و نمی‌توان از آن به صورت مکرر برای بررسی بیماری استفاده کرد.

وی افزود: یک ابزار پوشیدنی به بیماران کمک می‌کند تا به صورت فعال به بررسی و مدیریت بیماری خود بپردازند. به علاوه این ابزار کمک خواهد کرد تا پژوهش‌های بالینی به شکل ساده‌تری انجام شوند.

 

منبع: ایسنا