• خانه / Case Study / ایمپلنتی که ساعت…

ایمپلنتی که ساعت بیولوژیک سربازان را تنظیم می کند

محققان مشعول توسعه ایمپلنتی حاوی سلول های مهندسی شده هستند که ساعت بیولوژیک بدن را تنظیم و به سربازان و نیروهای اورژانس کمک می کند پس از اختلال در خواب، سریع توازنشان را به دست بیاورند.

محققان دانشگاه نورث وسترن با بودجه دریافت شده از سازمان DARPA، مشغول توسعه دستگاهی هستند که ساعت بیولوژیک بدن انسان را کنترل می‌کند. این ایمپلنت شامل سلول‌های مهندسی شده‌ای است که به اندازه بدن انسان، پپتیدهای مورد نیاز برای تنظیم ساعت بیولوژیک تولید می‌کنند.

به طور دقیق‌تر هنگامیکه سلول‌های مهندسی شده در برابر نور قرار می‌گیرند، دوزهای خاصی از درمان‌های پپتیدی را تولید می‌کنند که به گفته کارشناسان مدت زمان تجدید توازن فرد پس از اختلال در چرخه خواب و بیداری اش را نصف می‌کند.

ساعت بیولوژیک یک فرایند طبیعی در بدن انسان است که چرخه‌های خواب و بیداری را تنظیم می‌کند. این چرخه‌ها هر ۲۴ ساعت یکبار تکرار می‌شوند. هنگامیکه اختلالی در این فرایند به وجود بیاید، ممکن است فرد برای خوابیدن دچار مشکل شود، طی بازه خواب مرتب بیدار شود تا نتواند به اندازه کافی استراحت کند.

کاربران می‌توانند این دستگاه را برای شیفت‌های خاصی تنظیم کنند. پس از تنظیم ایمپلنت با اشعه نور سلول‌های پپتید را فعال می‌کند تا کاربر بتواند بخوابد.

اما با کمک طرحی که محققان ارائه کرده‌اند تنظیم چرخه خواب و بیداری به راحتی انجام می‌شود. این دستگاه که NTRIN نام دارد هنوز یک طرح اولیه است و قرار است در دو مرحله توسعه یابد.

در مرحله نخست ایمپلنت توسعه می‌یابد و مرحله دوم دستگاه تأیید می‌شود. در صورت تکمیل مرحله دوم، محققان آزمایش بالینی دستگاه را آغاز می‌کنند.

چنین ایمپلنتی به سربازان و نیروهای اورژانس کمک می‌کند در صورت اختلال در خواب سریع‌تر توازن خود با به دست بیاورند.

 

منبع: خبرگزاری مهر