• خانه / Case Study / ابداع یک ربات…

ابداع یک ربات شناور برای پاک‌سازی استخرها

یک ربات شناور به نام “آریل” می‌تواند هر 1.5 ساعت یک بار کل سطح یک استخر را بپیماید و سطح آب را از وجود هرگونه زباله و شاخ و برگ درختان و حتی ذرات گرد و غبار تا 200 میکرون پاک کند.

شنا در استخر ممکن است سرگرم کننده باشد، اما لزوم استفاده از یک تور یا سبد برای برداشتن شاخ و برگ‌های درختان از سطح آب می‌تواند کاری خسته کننده باشد. به همین دلیل ربات “آریل”(Ariel) که با انرژی خورشیدی کار می‌کند، ساخته شده است تا این کار را به شکل خودکار انجام دهد.

“آریل” که توسط شرکت “پیووت سولار بریز”(Pivot-Solar Breeze) مستقر در آریزونا ساخته شده است، در قسمت بالای خود یک جفت صفحه خورشیدی فتوولتائیک ضد آب دارد که انرژی این ربات را در طول روز و در زیر نور آفتاب تأمین می‌کند. ضمن اینکه قادر است انرژی تولید شده را در باتری خود ذخیره کند تا بتواند در شب نیز به مدت بیش از 10 ساعت کار کند.

“آریل” پس از قرار گرفتن در استخر و روشن شدن، با سرعت 10 تا 20 فوت (3 تا 6 متر) در دقیقه شنا می‌کند و قادر به حرکت از هر دو طرف است. همینطور که “آریل” در استخر شنا می‌کند، زباله‌ها و شاخ و برگ درختان را همراه با حتی ذرات ریزتر مانند گرد و غبار از سطح آب جمع می‌کند و مخزن زباله خود می‌ریزد. این مخزن در انتها می‌تواند برای تخلیه و شستشو از “آریل” خارج شود.

نیروی پیشرانه این ربات توسط دو پره در کنار یکدیگر تامین می‌شود که مستقل از یکدیگر کار می‌کنند و به ربات امکان می‌دهند به سمت چپ یا راست بچرخد. همچنین حسگرهای آن تشخیص می‌دهند که چه زمانی دستگاه به لبه استخر رسیده یا با موانع دیگری روبرو می‌شود.

به گفته سازندگان، “آریل” قادر است سطح یک استخر خانگی با اندازه متوسط ​​را در مدت زمان تقریبی 1.5 ساعت پالایش کند و ذرات به اندازه 200 میکرون را جمع آوری کند.

این دستگاه برای کار در دمای 4 تا 54 درجه سانتیگراد طراحی شده است.

“آریل” اکنون با قیمت 468 دلار برای پیش سفارش در دسترس است و پیش بینی می‌شود که تحویل آن از ماه مارس آغاز شود.

 

منبع: ایسنا