• خانه / Case Study / ابداع شیوه ای…

ابداع شیوه ای برای مشاهده خودروها در میان مه و ابر

محققان با ابداع سیستمی که براساس یک الگوریتم کار می‌کند موفق به ابداع شیوه‌ای شدند که خودروهایی را که در میان مه و ابر از نظر پنهان می‌شوند، نمایان کند.

این سیستم که به تازگی ابداع شده است از طریق الگوریتمی کار می کند که حرکت ذرات یا فوتون های منفرد نور را در حین شلیک در پالس های سریع لیزر اندازه می گیرد و از آنها برای بازسازی اشیای پنهان از چشم انسان استفاده می کند.

آنچه که این فناوری را فوقالعاده خاص می کند، روشی است که می تواند نوری را که به دلیل برخورد به مانع در اطراف پراکنده و بازتاب شده است، بازسازی کند. این چشم لیزری در جریان چند آزمایش موفق شد اشیایی را که در پشت یک لایه فوم یک اینچی پنهان شده بودند، مشاهده کند.

گوردن وتزستین از دانشگاه استنفورد می گوید: بسیاری از روشهای تصویربرداری باعث می شود تصاویر کمی بهتر به نظر برسند، اما این روش در واقع باعث می شود اشیای غیر قابل مشاهده دیده شوند. این سیستم مانند بینایی فوق بشری است.

هنگامی که نور لیزر به مانعی برخورد می کند -که در این مطالعه فوم است- تنها چند فوتون به شی پشت مانع برخورد می کند و تعداد بسیار کمتری از آنها دوباره باز می گردند اما این الگوریتم آنقدر هوشمند است که می تواند از آن بیت های اطلاعاتی کم برای بازسازی شیی پنهان استفاده کند.

همچنین این سیستم با وجود سایر سیستم ها می تواند بدون اتکا به فوتون های بالستیک کار کند؛ فوتون های بالستیک، فوتون های نوری هستند که می توانند از طریق یک میدان پراکنده به جسم پنهان بروند و از آن عبور کنند، اما خودشان تحریف نشوند. این موضوع باعث می شود که این سیستم ابداعی به ویژه برای کاربردهای در مقیاس بزرگ، جایی که فوتون های بالستیک بسیار کمی وجود دارد، مفید باشد.

برنامه های کاربردی در مقیاس بزرگ مانند هدایت خودرو خودران در باران شدید یا حتی گرفتن تصاویر از سطح زمین (یا سیارات دیگر) در میان ابر – از کابردهای بالقوه زیاد این روش است.

 

منبع: ایرنا