• خانه / Case Study / ابداع روش ارزان…

ابداع روش ارزان و سریع برای تولید نرم ربات

محققان روشی ابداع کرده اند تا به کمک پرینتر سه بعدی با سرعت زیاد نرم ربات هایی مشابه حشره بسازند. هزینه تولید هر قطعه از ربات کمتر از یک دلار است.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو روشی برای پرینت سه بعدی ربات های انعطاف پذیر شبیه حشره ابداع کرده اند. در این روش نیازی به تجهیزات سنگین و خاص نیست.

محققان با کمک پرینترهای سه بعدی «فلکسواسکلتون»(flexoskeleton) چاپ کردند . این روش در حقیقت پرینت سه بعدی موادی سخت به شکل ورقه های انعطاف پذیر و نازک پلی کربنات است.

این ساختار مانند حشره است زیرا ویژگی هایی دارد که خشکی و سختی را فقط در مناطق خاصی افزایش می دهد. حال آنکه در نرم ربات های فعلی بیشتر اوقات اعضای نرم به بدنه هایی سخت متصل شده اند.

چاپ هر یک از اعضای «فلکسواسکلتون» حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد و سرهم بندی آن نیز در کمتر از ۲ ساعت تکمیل می شود. هزینه پرینت هر قطعه کمتر از یک دلار است.اما قدرت پردازش، حسگرا و باتری گرانترین بخش های نرم ربات به حساب می آیند.

چنین روشی به محققان کمک می کند تا به سادگی و با سرعت بالا ربات بسازند و همچنین به هدف اصلی که تولید انبوه ربات بدون دخالت انسان است نیز مربوط است.

با این روش می تواند لشکری از ربات ها ساخت که می توانند فعالیت ماشین های بزرگ را با هزینه و ریسک کمتر انجام دهند.

 

منبع: خبرگزاری مهر