• خانه / Case Study / ابداع روشی جدید…

ابداع روشی جدید برای کاهش رشد باکتری‌ها

محققان دانشگاه “موناش” استرالیا در مطالعه اخیرشان روشی را برای ایجاد سطوح مهندسی سه‌بعدی که رشد باکتری‌ها را کاهش می‌دهد، ابداع کرده‌اند.

رویکرد آنها می‌تواند به کاهش میزان بروز عفونت‌های بیمارستانی مانند عفونت‌های دستگاه ادراری در بیماران دارای سوند ادراری منجر شود.

تقریباً ۲۰ درصد بیماران در حین بستری شدن به سوند ادراری مجهز هستند و این به آن معنا است که تعداد زیادی از افراد از عفونت ادراری رنج می‌برند. درمان چنین عفونت‌هایی ممکن است دشوار باشد به ویژه اگر باکتری دارای مقاومت به آنتی بیوتیک باشد. مسئله دیگر تشکیل زیست لایه است که طی آن باکتری‌ها یک لایه لزج ضخیم را تشکیل می‌دهند که آنتی بیوتیک‌ها و سیستم ایمنی بدن نمی‌توانند به آن نفوذ کنند.

محققان در این مطالعه بررسی کردند که آیا می‌توانند از طریق تکنیک‌های مهندسی سه بعدی رشد میکروبی را در سطوح کاهش دهند یا خیر. آنها امیدوار بودند که بتوانند ماده‌ای را برای استفاده در کاتترها/سوند و سایر سطوح پرخطر طراحی کنند که به کاهش احتمال ابتلا بیماران به عفونت بیمارستانی منجر شود. محققان کشف کردند که باکتری‌ها تمایل به لبه‌ها و گوشه‌های تیز دارند چرا که این امر به آنها اجازه می‌دهد پنهان شوند و در آنجا باقی بمانند.

“سارا قوامیان”(Sara Ghavamian) محقق این مطالعه گفت: به عنوان مثال با استفاده از اشریشیا کلی سلول‌های باکتریایی را پیدا کردیم که روی سطوح تشکیل و بیشتر در گوشه‌های تیز ایجاد می‌شوند. با از بین بردن این ویژگی‌ها، باکتری‌ها دیگر نمی‌توانند به طور موثر در سطوح رشد کنند. کنترل عفونت از طریق تغییر فیزیکی این سطوح به جای استفاده سنتی از عوامل شیمیایی، نه تنها یک روش با دوام‌تر بلکه یک استراتژی موثرتر برای مبارزه با مقاومت ضد میکروبی است.

محققان امیدوارند که این روش به ایجاد سطوح‌های پیشرفته که باعث کاهش رشد باکتری می‌شوند، منجر شود.

 

منبع: ایسنا