• خانه / Case Study / ابداع اولین خالکوبی…

ابداع اولین خالکوبی موقتی که روشن می‌شود

محققان انگلیسی اولین خالکوبی (تاتوی) موقت را ابداع کردند که روشن می‌شود و ۳۰ برابر نازکتر از یک تار موی انسان است.

در این خالکوبی موقت حباب‌های «ال.ای.دی» مینیاتوری ادغام شده است که همانند نسخه های کارتونی که توسط کودکان استفاده می شود، با آب و پارچه مرطوب روی سطح می چسبد.

ضخامت این تاتو ۲.۳ میکرومتر است که ۳۰ برابر نازکتر از یک تار موی انسان است و با نور سبز می‌درخشد. محققان «دانشگاه کالج لندن» و انستیتو فناوری ایتالیا طرح اولیه این تاتو را ابداع کردند. آنها امیدوارند این فناوری زمینه را برای توسعه تاتوهای موقت با قابلیت ‌های هوشمند فراهم کند.

این تاتو دارای پنج لایه است که عبارتند از کاغذ تاتوی موقت، دو الکترود، یک لایه عایق و پلیمری که در مجاورت میدان الکتریکی روشن می‌شود.

همچنین در این تاتو از چراغ ‌های ال.ای.دی کم مصرف استفاده شده است که به طور معمول در نمایشگر دستگاه‌ها از جمله موبایل و تلویزیون استفاده می‌شود. نمونه اولیه این تاتوی موقت انرژی مورد نیاز خود را به وسیله یک منبع برق به دست می‌آورد اما به گفته ابداع کنندگان این تاتو، نسخه‌های بعدی احتمالاً به یک باتری کوچک یا ابرخازن مجهز خواهند بود.

به گفته محققان تاتوهای هوشمند طیف گسترده‌ای از روش‌ها را برای نظارت بر موضوعات مختلف از جمله قرار گرفتن فرد در معرض اشعه ماورای بنفش زیاد در هنگام آفتاب گرفتن و علائم کم آبی در ورزشکاران، در اختیار مردم قرار می‌دهد.

این ابزارهای هوشمند در صنعت خدمات درمانی نیز کارآمد هستند. به عنوان مثال زمانی که تغییری در وضعیت بیمار ایجاد می‌شود، این تاتوها روشن می‌شوند. همچنین می‌توان آنها را با درمان های حساس به نور به کار گرفت تا سلول‌های سرطانی را هدف قرار دهند.

 

منبع: ایرنا