پنج شنبه, 04 اسفند 776 14:50

ربات هایی که از فضولات ماهی تغذیه می کنند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

نیروی دریایی آمریکا به دنبال ساخت ربات های زیردریایی است که از فضولات ماهی تغذیه کرده و می توان از آن ها در ماموریت های نظارت، بازرسی و اکتشاف استفاده کرد.

بزرگترین چالشی که ربات های زیردریایی با آن مواجهند، عمر کوتاه باتری های آن هاست که عملکردشان را به ویژه در زمان انجام ماموریت های طولانی مدت، محدود می کند.

راه حلی که برای رفع این مشکل اندیشیده شده، از این قرار است که از پیل های سوختی بیولوژیکی (Microbial Fuel Cells) که از مواد ارگانیک بستر دریا تغذیه می کنند، در ساختار این ربات ها استفاده شود.

این پیل ها، فضولات ماهی ها را که به وفور در تمام اقیانوس به جز عمیق ترین بخش های آن یافت می شود را جمع آوری کرده و از آن ها برق تولید می کند. به بیان دیگر این ساختار درست مانند یک باتری زیستی عمل می کند.

ایده پردازان این پروژه تاکنون از سه پیل سوختی بیولوژیکی در تامین انرژی حسگرهای پایه در ربات های زیردریایی از جمله حسگری که مسئولیت نظارت بر سطح اسیدیته آب را دارد، استفاده کرده اند.

در حالی که ربات های زیردریایی معمولا تنها تا چند هفته زیرآب دوام می آورند، اما با تعبیه حسگرهایی که انرژی آن ها از پیل های سوختی بیولوژیکی تامین می شود، این زمان به 8 ماه افزایش می یابد.

ممکن است بعدها از تکنولوژی مشابهی در تامین برق تمام بخش های این ربات ها و نه فقط حسگرهایشان، استفاده شود.

 

منبع: ایرنا

بازدید : 32
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

 

 

 

معرفی فدراسیون جهانی:

- معرفی
- اعضای فدراسیون
- هیئت رئیسه   

معرفی موسسه مخترعان:

- معرفی
- چارت سازمانی
- اهداف

  نمایشگاه ها:
- نمایشگاه های داخلی
- نمایشگاه های بین المللی

 عضویت در سایت

تماس با ما

تلفن:  02177639654

        02177634174

فکس: 02177622732