یکشنبه, 17 مرداد 775 11:16

ساخت منعطف ‌ترین صفحه نمایش لمسی در جهان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

محققان دانشگاه ساسکس یک صفحه‌ نمایش لمسی ارزان قیمت ساختند که قابلیت انعطاف‌ پذیری بالایی دارد.صفحات لمسی موجود در بازار از جنس اکسید قلع ایندیوم با پوششی از جنس شیشه ساخته می‌شوند و به همین علت شکننده هستند. علاوه بر این به دلیل دشواری استخراج مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت این صفحات لمسی، قیمت تمام شده آن‌ها بالا است و هزینه تعمیر سنگینی را به کاربر تحمیل می‌کند.
اما صفحه لمسی جدید از جنس نانونوارهای نقره و گرافین ساخته شده است و قیمت بسیار پایینی دارد. این فناوری به دلیل انعطاف‌پذیری بالا نیازی به پوشش محافظ شیشه‌ای ندارد و به همین علت می‌توان لایه بیرونی آن را از جنس موادی انعطاف‌پذیر مانند اکریلیک ساخت.
با وجود این که نقره نیز مانند ایندیوم یک ماده کمیاب است، هنگامی که در فرآیند ساخت صفحه لمسی با گرافین ادغام می‌شود، مقدار بسیار کمی از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این در حالی است که گرافیت یک ماده کم بها و در دسترس است و در نتیجه گرافین تهیه شده از آن با هزینه بسیار پایینی در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد. این واقعیت منجر به کاهش چشمگیر هزینه تولید صفحه لمسی جدید می‌شود.
محققان دریافتند که می‌توان ذرات گرافین را روی سطح آب شناور کرده و با استفاده از یک نوار لاستیکی این ذرات را بردارند. سپس با استفاده از شیوه مشابه ذرات گرافین با الگوی موردنظر روی فیلمی از جنس نانوارهای نقره قرار می‌گیرد. به گفته محققان به سادگی می‌توان با استفاده از این شیوه گرافین و نانونوارهای نقره را در مقیاس بزرگ و با الگوی دلخواه با هم ادغام کرد.

 

منبع: ایرنا

بازدید : 278
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

 

 

 

معرفی فدراسیون جهانی:

- معرفی
- اعضای فدراسیون
- هیئت رئیسه   

معرفی موسسه مخترعان:

- معرفی
- چارت سازمانی
- اهداف

  نمایشگاه ها:
- نمایشگاه های داخلی
- نمایشگاه های بین المللی

 عضویت در سایت

تماس با ما

تلفن:  02177639654

        02177634174

فکس: 02177622732